Czy obrus wygląda tak samo, jak bieżnik? Czy bieżnik nakłada się na stół tylko w ciągu dnia? Jaki obrus będzie najlepszy do salonu w stylu nowoczesnym, a jaki w stylu klasycznym? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Bieżniki na stół nowoczesne – czym się różnią od obrusów?

Bieżnik i obrus to oczywiście dwie odmienne ozdoby. Z pewnością każdy wie, jak wygląda obrusy na przykład okrągłe obrusy. Inna sprawa wygląda z rozpoznawaniem bieżnika. Bieżnik to ozdobny materiał o wąskim kształcie (szerokość ok. 45 cm). Przede wszystkim bieżnik pełni dwie funkcje: ozdobną oraz ochronną. Pierwsza funkcja jest oczywiście zrozumiała, natomiast druga funkcja wynika z grubości materiału, który okrywa i chroni tym samym nasz mebel. Bieżnik znajdujący się na środku stołu trwale zabezpiecza go przed niepożądanymi rysami, które mogą powstać po kładzeniu naczyń. Ozdoba tego typu również chroni przed smugami mogącymi powstać po położeniu gorącego kubka czy filiżanki na stole.

Podstawowa zasada aranżacyjna

Bez względu na to, jakie masz preferencje estetyczne, pamiętaj, że należy dobrać obrus lub bieżnik do konkretnej aranżacji salonu. Projektanci wnętrz zdecydowanie odradzają, aby położyć zarówno bieżniki na stół nowoczesne, jak i obrus na tym samym stole. Dwa różne ozdobne elementy powodują chaos i psują estetykę. Obrus o gęstej i grubej koronce nie będzie pasował do salonu, gdzie położone są kolorowe meble z metalowymi nóżkami. Zarówno bieżnik, jak i obrus powinny pasować do otoczenia. Najlepiej dobierać takie tekstylia do koloru dywanu, żyrandola czy innych dodatków dominujących w danym pomieszczeniu.

Obrusy dla tradycjonalistów

Obrus często jest kojarzony z osobami o tradycyjnym poczuciu estetyki, stanowi praktyczną ochronę mebli. W przypadku szklanych blatów obrusy stanowią doskonałą izolację chroniącą przed gorącymi naczyniami. A jak wiadomo, gdy pojawi się ślad po gorącej herbacie czy kawie, wtedy trudno zmyć taką smugę.