Nowoczesne wnętrza oczarowują nie tylko swoją przestrzennością, lecz także dodatkami. Wiele młodych osób zastanawia się, jak zaaranżować salon czy sypialnię. Jak w tym celu można mądrze wykorzystać rolety oraz zasłony?

Rolety i zasłony – wspólne cechy

Niektóre cechy są wspólne dla tych obu rodzajów ozdób naokiennych. Opuszczone rolety oraz na przykład zasłony granatowe zaciemniające, gwarantują w nocy prywatność. Dzięki takim elementom naokiennym można ograniczyć ilość światła dziennego wpadającego do środka danego pomieszczenia. Taka regulacja ilości promieni słonecznych jest szczególnie przydatna w okresie letnim. Rolety z nadrukiem czy zasłony zaciemniają wnętrze, kiedy tylko chcemy. Taka kontrola umożliwią również regulację temperatury w domu. Zarówno zasłony, jak i rolety występują w różnych wariantach różniących się na przykład przeziernością. Decydując się na rolety lub zasłony mamy do wyboru różne warianty spośród szerokich ofert producentów. To kolejna cecha łącząca dwa elementy. Poniżej przedstawiamy różnice między roletami a zasłonami.

Rolety i zasłony – różnice

Główną korzyścią płynącą z zakupu rolet jest uzyskanie bardziej przestrzennego wnętrza. W ciągu dnia mogą być one schowane, tym samym okna mogą być całkowicie odsłonięte lub schowane pod firanką. W nocy natomiast zasłaniają wyznaczony obszar szyb. W ostatnich latach popularne są zwłaszcza rolety z nadrukiem. Wybierając rolety, zyskujemy większą przestrzenność. Naokienny elementy tego typu zasłaniają faktycznie tylko okna, a nie również obszary po bokach jak ma to miejsce w przypadku montażu zasłon. We wnętrzach o małym metrażu rolety mogą podkreślić nowoczesny charakter. Porównując praktyczność rolet i zasłon, to korzystniej wypadają ozdoby naokienne pierwszego typu. Natomiast więcej przytulności i klimatu prowadzają zasłony. Trzeba jednak pamiętać, aby dopasować ich kolor do aranżacji wnętrza. Przykładowo, jeśli mamy pomieszczenia w kolorach granatu idealnie będą pasowały zasłony granatowe zaciemniające.